ОБЩИНСКА АДМИНИСТРАЦИЯ КЮСТЕНДИЛ / РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ | Политика за достъпност | Карта на сайта

bg BG en EN ru RU
КЮСТЕНДИЛ ВРЕМЕТО
Крепост Хисарлъка
Крепост Хисарлъка
Община Кюстендил
Пеещите фонтани
Крепост Хисарлъка
Чифте Баня
Римските Терми
Средновековна църква Св. Георги
Художествена галерия Владимир Димитров Майстора
Пеещите фонтани
Дервиш баня
Крепост Хисарлъка
Обреден Хляб
Празник на Черешата
Изворна Вода
Успение Богородично
Череши
Крепост Хисарлъка
Йльо Войвода
Къща-Музей Димитър Пешев
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
 
Shadow
Празнично разписание на автобусите в община...
 Празнично разписание на автобусите в община Кюстендил Великденските празници може да видите тук  
Покана за стартова пресконференция по проект...
Покана за стартова пресконференция по проект „Младежки център Кюстендил – ключов фактор за по-добро бъдеще“, Договор № BG-RRP-1.008-0006-C01 Национален план за възстановяване и устойчивост, стълб 1 „Иновативна България” компонент 1 „Образование и умения” Инвестиция 4: „Младежки центрове”Община...
Проект на Наредба за изменение и допълнение на...
На основание чл.26, ал.2 от Закона за нормативните актове, предоставям на вниманието на заинтересованите лица изготвения Проект на Наредба за изменение и допълнение на организацията и безопасността на автомобилното движение на територията на община Кюстендил. Проектът и мотивите към...
Проект на Наредба за изменение и допълнение на...
На основание чл.26, ал.2 от Закона за нормативните актове, предоставям на вниманието на заинтересованите лица изготвения Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги  на територията на Община Кюстендил. Проектът и...
Решение за избор на експерт „Информационно...
В съответствие с Процедурата за подбор на персонал в областните информационни центрове, комисия, назначена със Заповед № РД-00-709/ 15.04.2024 г. на Кмета на Община Кюстендил, в изпълнение на проект по процедура BG16RFTA001-1.006 „Ефективна национална мрежа от областни информационни центрове в...
prev
next

ОБЩИНА КЮСТЕНДИЛ

Общината

Град Кюстендил е областен център, попадащ в Югозападния планов район на Република България. Градът, заедно с останалите 71 населени места обхваща територия с площ от 964,3 квадратни километра. Като важни предимства може да се считат:


- Наличие на уникален природен потенциал

- Разнообразен релеф - Западнобългарските планини, най-известна от които е Осоговската планина;

- Река Струма - една от големите български реки, вливаща се в Бяло море/Гърция/;

- Наличие на термоминерални извори с доказани лечебни свойства в областта на балнеолечението/ от 1 до 74 градуса целзий, дебит 33 литра в секунда /

- Добра суровинна база: иглолистни и широколистни гори, инертни материали за строителство и др.

- Градът е разположен в зона, подходяща за развитие на трансгранично сътрудничество /до границите с Република Македония и Република Сърбия и Черна гора/

- Разстоянието от Кюстендил до столицата София е 86 километра, границата с Република Македония е 22 километра, границата с Република Сърбия и Черна гора е 30 километра.

 

 

 

 

 

 

 ТИЦ Туристическият информационен център се намира в центъра на гр. Кюстендил, на площад „Велбъжд”, срещу Община Кюстендил.
В него можете да получите информация относно:
- музеи и храмове;
- природни забележителности, паметници на културата и архитектурата;
- културен календар – фестивали, изложения, концерти, премиери и други значими събития от обществения живот на града и страната;
- спортни събития и възможности за активен отдих;
- всички видове транспорт и комуникации;
- места за настаняване, изхранване, развлечения, SPA-центрове и атракции
- карти на града и пътеводители;

                                       Работно време:

Понеделник- Неделя от 10:00 до 18:00ч.

За контакти с туристическия информационен център:
Кюстендил 2500, площад „Велбъжд”
GSM: +359 7855 0204
e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Специалист  "Информационно обслужване и услуги": Владислава Нейкова

 

 

 

 

ДИГИТАЛНА РАЗХОДКА В ГРАД КЮСТЕНДИЛ

 

ОБЯВИ И СЪОБЩЕНИЯ

НЕДВИЖИМО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

Недвижимо културно наследство, съгласно чл. 6 на Закона за културното наследство (обн. ДВ бр. 19/2009 г.) в Община Кюстендил са 513 недвижими културни ценности (Списък с НКЦ, предоставен от НИНКН може да изтеглите тук).

  • Недвижими културни ценности в град Кюстендил

Недвижимите културни ценности в гр. Кюстендил са 98 (включително 1 отписан от регистъра на НИНКН) и се класифицират в няколко групи:

  • Според принадлежността им към определен исторически период НКЦ са от Античността, Средновековието и Възраждането

Най-значимата културна ценност за общината, както и за целия регион, е археологическият резерват "Пауталия – Велбъжд", обявен с Меморандум № 16 на Министерски съвет на Република България от 1977 г., чийто находки представят развитието на града - от каменно-медната епоха до късното Средновековие. Римските терми, построени през ІІ – ІІІ век се предполага, че са част от голям комплекс – Асклепион, втори по големина след термите в Одесос (Варна), с площ повече от 3000 m2. В резервата са разположени още югоизточната и източната кули.

Акрополът на Пауталия е разположен на хълма Хисарлъка, построен е в края на IV век и началото на V век, реконструиран е няколкократно и е просъществувал до ХV век. Крепостната стена има общо 14 кръгли, триъгълни и правоъгълни кули, 2 порти и 5 тайни входа. Разкрити са и други археологически обекти от различни исторически периоди.

Средновековната църква "Св. Георги" датира от X-XI век, за което свидетелстват архитектурните ѝ особености, както и новооткритите средновековни стенописи в нея. Според някои предположения тук се намира гробът на българския цар Михаил III Шишман, който умира през 1330 г. в битка при Велбъжд. Тя е сред 100-те национални туристически обекта на България.

Манастирът "Св. Лука" е разположен на около 2 km югозападно от село Граница. Основан е през X век, многократно разрушаван, а през 1948 г. е възстановен. Манастирът представлява малък комплекс от еднокорабна, едноабсидна църква, на западната фасада на която е долепена камбанария и жилищни сгради. Запазено е предание, че в манастира е пребивавал Св. Иван Рилски. Манастирът е действащ и изцяло реновиран.

В близост до римските терми е разположена средновековната отбранителна кула, наречена "Пиргова" кула, построена в края на XIV в. и началото на XV в. Приземният етаж някога е служел за склад, следващите етажи са били жилищни, а последният – за отбрана. Кулата е част от отбранителната система на средновековния Велбъжд.

Джамията "Фатих Султан Мехмед" се смята, че е построена в средата на XV век от известния за района майстор Хараджи Кара Мехмед бин Али. Днес джамията не е действаща.

Джамията "Ахмед бей", позната още като "Инджили", е построена в средата на XV век. Запазена в оригиналния си вид е входната аркада, която е покрита с три малки купола. Днес тя се използва като изложбена зала на музея в Кюстендил.

"Дервиш баня" е част от националния археологически резерват "Пауталия – Велбъжд" и е най-старата запазена османска обществена баня в България. Тя е построена през 1566 г. и е реставрирана през 2005 г. 

Енорийският храм "Успeние Богородично" е построен на мястото на средновековната църква "Св. Никола" през 1816 г. Планът на сградата предвиждал тя да е едноабсидна псевдобазилика, с дървено покритие. Църквата е забележителен паметник на българското изкуство от епохата на Възраждането.

Килийното училище е разположено в централната част на град Кюстендил. То е построено през втората половина на XIX век в двора на църквата "Успение Богородично". Сградата е едноетажна, във възрожденски стил. От 1981 г. в него се провеждат различни културни събития.

Енорийският храм "Св. Мина" е построен през 1859 г. Представлява трикорабна псевдобазилика, без притвор. В близост има малък подземен параклис с аязмо, към който води портик от юг. През 1934 г. е изграден новият храм, в съседство със съществуващата там възрожденска църква.

Железният мост над река Банщица е построен през 1909 г. по проект на арх. Рудолф Фишер. Неговото изграждане е било част от осъществяването на по-голям проект, имащ за цел да свърже градския център на Кюстендил с железопътната гара. В двата края на моста са изградени четири колони, върху които са разположени скулптури на жени, изработени от бял врачански камък през 1969 г. от скулпторът Любен Димитров.

  • Според културната и научната стойност и обществената значимост НКН на Общината е представено по следния начин:
  • с национално значение – 20 регистрирани;
  • с местно значение – 57 регистрирани;
  • ансамблово значение – 11 регистрирани;
  • за сведение – 6 регистрирани.
  • Според научната и културната област, към която се отнасят културните ценности са:
  • археологически - 25 регистрирани;
  • исторически - 22 регистрирани;
  • архитектурно-строителни – 57 регистрирани;
  • художествени - 7 регистрирани;
  • парково и градинско изкуство - 2 регистрирани.
  • Според пространствената структура и териториалния обхват:
  • единични – 82 регистрирани;
  • групови - 6 регистрирани;
  • ансамбъл - 7 регистрирани;
  • комплекс – 1 регистриран;
  • археологически резерват - 1 регистриран.
  • Недвижими културни ценности извън град Кюстендил

Недвижимите културни ценности извън гр. Кюстендил са 415 (включително 18 отписани от регистъра на НИНКН) и се класифицират по следния начин:

  • Според културната и научната стойност и обществената значимост:
  • с национално значение – 8 регистрирани;
  • с местно значение – 73 регистрирани;
  • ансамблово значение – 4 регистрирани;
  • за сведение – 11 регистрирани.
  • Според научната и културната област, към която се отнасят:
  • археологически - 44 регистрирани;
  • исторически - 15 регистрирани;
  • архитектурно-строителни – 334 регистрирани;
  • художествени - 37 регистрирани.
  • Според пространствената структура и териториалния обхват:
  • единични – 392 регистрирани;
  • групови - 1 регистриран;
  • ансамбъл - 4 регистрирани.

В информационната система „Археологическа карта на България”, Регионален исторически музей  гр. Кюстендил има 381 регистрационни карти на недвижими културни ценности в землищата на населените места в общината.

Споделете в социалните мрежи:

Анкета

ХАРЕСВАТЕ ЛИ ГРАД КЮСТЕНДИЛ?

Контакти

  078/ 55 11 66
  078/ 55 10 04
  гр.Кюстендил, пл. "Велбъжд" № 1
  БУЛСТАТ 000261517 

 

Този уебсайт използва "бисквитки", за да гарантира, че получавате най-доброто изживяване от нашия уебсайт